RUCKUS | PLUME | IGNITENET | DISTRIBUUTOR | WI-FI EKSPERT | ÜRITUSTE INTERNET | 25 AASTAT KOGEMUST

VoWiFi Voice Over Wi-Fi
VoWiFi Voice Over Wi-Fi
  sildid: -
  17/12/2019

Voice over WiFi

Nagu nimigi viitab on VoWiFi põhimõtteliselt lahendus, kus mobiilivõrgu kõne tehakse WiFi võrgu abil. See tähendab, et telefon kasutab helistamiseks mitte 4G/3G/2G(edge) mobiilivõrku, vaid WiFi ühendust ehk juhtmeta internetti. Seega on tegemist teenusega, mis toetab ja teatud juhul asendab mobiilivõrku.

Sarnane VoLTE (Voice Over LTE) lahendus tähendab, et kõne tehakse küll üle interneti, kuid kasutusel on operaatori poolt pakutav 4G internetiühendus. Ehk need VoLTE ja VoWiFi täiendavad, mitte ei asenda teineteist.

Milleks see hea on?

VoWiFi eelised ilmnevad näiteks siseruumides ja olukordades, kus mõnedes hoone osades pole levi VoLTE kõneks piisav. Siis valib telefon helistamiseks saadaoleva WiFi võrgu ja kasutaja ei saa vahest arugi. WiFi levist välja liikudes võtab kõne sujuvalt üle 4G mobiilivõrk ehk VoLTE.

99.99% juhtudest vähendab ka VoWiFi suurujärgu võrra telefoni kiirgustaset kõne ajal, seega 200 mW asemele saadakse hakkame 20mW Wi-Fi saatjaga või isegi vähemaga.

Rahvusvaheline rändlus!

Üks olulisemaid kasutusvaldkondi on välismaal viibides, kus rändlustasud võivad olla väga suured, sellisel juhul on mõnus töökõnesid ja lähedastega ühendust pidada üle kohaliku WiFi võrgu. Kõne hind määratletakse sellisel juhul koduvõrgust toimuvast, kvaliteet on kordades parem ja saab ka kõik kõned vastu võtta, ühenduse loomine on suurusjärk (10X) kiirem, kui läbi erinevate rändlusvõrkude mobiilsides.

Kas Wi-Fi's jätkub ressursse?

Wi-Fi pole varasematel aastatel väga suurte klienditihedustega tegelenud, probleeme hakati lahendama 802.11ac Wi-Fi 5 standardis ja valmis saadi asjad Wi-Fi 6 standardis.

Tegelikult on praegused Wi-Fi 5 ja Wi-Fi 6 standardid uute telefonidega (ja wifi kõnesid toetavadki uued telefonid) ammu suuremate jõudlustega kui 5G mobiilivõrgu tugijaamad. Seega mitusada üheaegset VoWiFi kõnet ühe AP küljes pole miski ime kui tugijaamaks valida näiteks ZoneFex R650. Kasutusel on kahesuunaline OFDMA, Beamforming, MU-MIMO, 5G puhul võime rääkida ainult OFDMA modulatsioonist ja multipleksimisest ja sedagi osaliselt.

Kuidas kasutada?

Teenuse kasutamiseks peab kliendil olema vastava toega nutitelefon. Kontrollida tuleks ka, et paigaldatud oleks kõige uuem tarkvara, kuna osadel mudelitel lisandub VoWiFi tarkvarauuenduse käigus. Lisaks tuleb see telefonis ka sisse lülitada.

Kasutatud ka Digitarga artiklit.

Telia ja Elisa pakuvad oma lehel nimekirja VoWiFi't toetavatest telefonidest.

Kuidas Ruckuse SmartZones VoWiFi seadistada.

Mida peab Ruckuse SmartZone lahenduses VoWiFi juures arvestama, eriti juhtudel, kus tegu on suure tihedusega võrgulahendusega ja paljude üheaegsete kasutajatega aga soovitav on seda teha kõikides ettevõtete võrkudes. Soovitud võrgu alla lisage Wi-Fi calling profiil, milles saab määratleda ka operaatori gateway hostinime ja ip andmed. Profiil aitab kõnesidet kasutaval telefonil saada kõrgemat prioriteeti ja ka rändluses tugijaamade vahel eelistatust saada.

Navigeerige SmartZone halduses Wireless LANs all soovitud võrgu juurde, valige see ja klikkige 'Configure':

Vali Select, lahti tuleb Select Wi-Fi Calling Policies, seal saab Available Profiles kõrval olevale '+' märgile klikkides uue profiili luua:

Liiguta valmis tehtud profiil noolega kõrvalkasti, vajuta OK ja ongi tehtud! Ruckuse juhendi leiate järgneva lingi alt.

Mida Wi-Fi võrgu VoWiFi tugi annab ?

Ruckuse Wi-Fi calling profiil võimaldab määrtleda QoSi kõrgemaks ja koguda ka vajalikku statistikat kõnede kvaliteedi kohta. Seadistuseks vajalikud IP-d küsi 3K suppordist.

Aktiveeritud on nähtamatu rändlus wi-fi tugijaamade vahel ja eelisjärjekord võrreldes teiste klientidega.

Võimalik eelistada teatud operaatorite VoWiFi teenust, seega kui võrk on näiteks rajatud operaatori poolt, on võimalik anda prioriteet selle operaatori kõnedele.


Autor: Support
LOE EDASI
support@3kgroup.ee